Tévhit 1: A jóga csajos sport
Még mindig gyakran találkozni azzal a nézettel, hogy a jóga kis tingli-tangli sport, tehát csakis nőknek való. Igaz ugyan, hogy a jóga nem kompetitív, és nem emelgetünk súlyokat sem, azonban erős izomzat kell a pózok megtartásához. A saját testsúlyos gyakorlatok erősítik a mély izmokat, amelyek hozzájárulnak a helyes testtartáshoz és a gerinc egyenesen tartásához. Ez pedig mindkét nem számára hasznos lehet.

Manapság szerencsére egyre több pasi átlépett már ‘a jóga csajoknak való’

sztereotípián és eljönnek jógázni. Sokan meg is lepődnek, hogy egy dinamikus

jóga óra milyen izzasztó tud lenni.

Tévhit 2: Ha jógázni akarok, a nyakamba kell tudnom tenni a lábamat
Aki nem tartja magát elég hajlékonynak, sokszor még jobban érzi a jóga hatásait és kezdetben gyorsabban fejlődik. A kezdő gyakorlatok finoman nyújtják az állandó ülésben és helytelen állásban rövidült izmokat. Ezáltal könnyedebbé válik a test, és bármilyen furán hangzik is, még az elme is rugalmasabbá válik: oldódnak a berögzül gondolati és viselkedési minták, a kedélyállapot javul. Egy tapasztalt jóga tanár az adott egyén izomzati és csontozati felépítését figyelembe véve ajánl variációkat a pózokra. Így a jógázó maga tapasztalhatja ki a saját szintjének való változatot, miközben lépésről lépésre tágítja én-határait. A jóga egyáltalán nem csak azoknak való, akik extrém hajlékonysággal rendelkeznek. A jóga mindenkié.

Tévhit 3: A jóga csak nyújtás
Az izmok nyújtása a jógának csak az egyik eleme. Az izmok erősítése ugyanolyan fontos. Nyújtás alatt sem csak az izmok nyújtását értjük: a csontok és főleg a fascia (izompólya) gyengéd nyújtása különösen jó hatással van a szervezetre. Emellett a jógában megjelenik a légzéssel és a test energiáival való munka. Dolgozunk az érzelmekkel és a gondolatokkal, egyensúlyba hozzuk az idegrendszer működését és optimalizálódik számos folyamat, például az emésztés, a vérkeringés.

Tévhit 4: A jógázáshoz túl sok idő kell, nekem annyi nincs
Valóban hasznos minden nap némi időt szánni rá, ha tartani akarjuk a fejlődési ütemet. De ennek az időnek nem feltétlenül kell napi 2 órás gyakorlásnak lennie. Bőven elég, ha egy kiadós gyakorlás után a következő napon csak pár percet meditálunk, a harmadikon pedig nyújtunk 10-15 percet.

Heti 2-3-szor 1 óra ászana gyakorlás pár hónap alatt csodákat tesz a testtel és az elmével.

Emellett ha valaki napi pár percet pluszban meditálással tölt, ez az életmód egy idő után

annyira az élete részévé válik, hogy hiányozni fog, ha kihagy egy napot.

Ha kevés a szabadidőd, válassz 10 perces gyakorlatsort napi gyakorlásra. Kattints ide: Rövid Gyakorlások

Tévhit 5: A jógások vegák
​Amint valaki elkötelezi magát a jógázás mellett, hamarosan azt fogja észrevenni, hogy automatikusan egy belső átalakulási folyamaton megy keresztül. Ennek eredménye lehet az is, hogy felhagy a hús fogyasztásával, de lehet, hogy egyszerűen csak egészségesebb étrendre vált, aminek része a hús is. Pont ez az egyik legjobb dolog a jógában, hogy nem kényszerít semmire. Sokkal inkább arra invitál, hogy befelé haladva tanuld meg megfigyelni és elfogadni a belső hangodat, anélkül, hogy ítélkeznél magad felett. A jógázás tulajdonképp egy önmegvalósítási folyamat, amelynek majdnem minden esetben az az egyik eredménye, hogy magától alakul ki egy belső, szilárd törekvés egy egészségesebb életmódra kialakítására.

Online Jóga Klub