Megkívánsz egy óriási hamburgert vagy befalsz egy tábla csokit és utána jön a lelkiismeret-furdalás? Ismerős?
A vágyakozás az emberi létezés természetes megnyilvánulása. De mi az a vágy? Honnan jön? Miért pont arra vágyunk, amire? És ha vágyakozunk, akkor spirituálisan gyengék vagyunk?
Mik a vágyak?
A vágy egy impulzus, amit általában tett követ. Enélkül nem nagyon történne semmi sem a világban. Minden tett, minden eredmény és teljesítmény kiváltó oka valamikor egy vágy, egy akarás volt.
Amikor a vágy egy pozitív, produktív cselekedet irányába visz, azt motivációnak nevezzük. Ezek a jó helyre irányított vágyak.
Pozitív tettekre inspirálnak és segítenek jobbá tenni az életed. Míg az irányítatlan, „össze-vissza” vágyak megzavarnak és kizökkentenek a nyugalmadból.
Desiré, a gyönyörű isten
A mítosz szerint Brahma nem szándékozott megteremteni Desirét, a gyönyörű istent, ő egyszer csak megjelent nyilakkal felszerelkezve és akit eltalált, az nem tudott ellenállni neki. Brahma ekkor rájött, hogy van ez az erő, és hogy kontrollálhatatlan. Amikor Shiva meditatív látomásában észrevette, hogy még Brahma sem tud ellenállni Desirének, rászólt az égből. Brahma bosszúból lenyilaztatta Desirével Shivát, aki viszont kinyitotta a harmadik szemét, és ráirányította Desirére a „megvilágosodott tudatosság lézerszerű tüzét’, amivel elporlasztotta Desirét.
Az, hogy Desiré teste elporladt, még nem jelentette a halhatatlan isten vesztét, a mítosz szerint azóta is nyilazgatja az embereket a vak vágyak nyilával, hol kevesebb, hol több sikerrel. Csak éppen nem látjuk őt.
Honnan erednek a vágyak és hová vezetnek?
A vágyak sokfélék lehetnek. Vágy az is, ha valaki mindenáron férjhez szeretne menni, vagy ha mondjuk regényt szeretne írni, és az is, hogy megkíván egy pizzát vagy egy fagyit. Ezek a vágyak mind a tudatosság különböző szintjeiről jönnek. A szénhidrát megkívánása a kereső elme tevékenysége (manas), ami olyan tapasztalok után kutat, amelyek az érzékelésre hatnak.
Az, hogy valaki férjez akar menni vagy regényt akar írni, egy mélyebb szintről származó vágyak közé tartozik (samskara). A változásra, fejlődésre irányuló vágyad pedig a „Felettes Én” impulzusa, aki a Teljességet akarja megtapasztalni a testeden és az elméden keresztül.
Akár mély, akár felszínes vágyakról van szó, mindegyik magában hordozza a megvalósítás lehetőségét.
Ha valaki tudja, hogy hogyan irányítsa tudatosan a vágyait a növekedés, fejlődés felé, megvilágosodottságot hoz az életébe.Viszont ha mindig a pillanatnyi (pl. egészségtelen), örömeid és vágyaid után mész, mert nem tudatosítod magadban a következményeket, előbb-utóbb olyan helyzetet teremtesz magad körül, ami nem igazán szolgálja a magasabb szintű céljaidat.
Mit lehet kezdeni a vágyakkal?
Ha jelentkezik egy erős vágyad valami iránt, talán segít, ha felteszed ezeket a kérdéseket magadnak:
Tényleg ezt akarom? Mi lesz a következmény? Hogy érzem magam most? Hogy fogom magam érezni, amikor hazaérek egy halom ruhával, amikre nincs is szükségem? Hogy fogom magam érezni, amikor még 24 óra elteltével is próbálja a gyomrom megemészteni a marhahúst, mert nem tudtam ellenállni egy 10 perces gasztronómiai örömnek és befaltam az óriási hamburgert?
Ha a pillanatnyi vágyat felhozod a tudatos szintre, megvizsgálhatod egy kicsit jobban, és akár át is csatornázhatod valami olyasmivé, ami hasznodra válik. Jó módszer erre a meditáció vagy a jóga.
Ezek végzése közben is keletkezik mindenféle vágy: éhségérzet, viszketés, stb. De mivel tudod, hogy ha engedsz nekik, megszakítod vele a meditációt, ezért nem teszed. Azzal, ha pusztán csak figyeled a vágyaidat meditáció közben, kifejleszted a „megfigyelői” képességed, ami tulajdonképp saját magát figyeli. Ez maga a tudatosság, ami féken tartja a mentális és érzelmi hullámzásokat. Kiváló eszköz arra, hogy meglásd, mely vágyad az, amit érdemes követned, és melyik az, amit inkább engedj el.
Mi a szívünk igazi vágya?
Kérdezd meg magadtól: Mit várok valójában attól, ha befalom azt a tábla csokit? Mit várok egy álom-szeretőtől vagy attól, hogy milliókat keressek? Első blikkre a válasz: intimitást, biztonságot. De érdemes tovább kutatni. Mit várok az intimitástól? A biztonságtól? A végső válasz pedig mindig valami olyasmi lesz, hogy boldogságot, elégedettséget, szeretetet, békét.
A vágyak átcsatornázása
A boldogság utáni vágy a végső vágy, minden más vágy mögöttese. Ha erre rájövünk, még mélyebbre ásva, megkérdezhetjük magunktól: Mi kellene ahhoz, hogy boldog legyek, itt és most, akár megkapom-e azt, amit most éppen akarok, akár nem.
Ha a válasz például az, hogy javuljon egy kapcsolat, vagy hogy boldog akarok lenni attól függetlenül, hogy mit hoz nekem az élet, akkor ezt a vágyat fogalmazd meg, és alakítsd át magadban szándékká. Ülj meditációban a vágyaddal néhány percig. Figyeld, hogyan vitalizál téged. Koncentrálj rá és meg fogod érezni az energiát a vágyad mögött. Ülj ezzel az energiával még egy pár percig és figyeld, mi történik.
Sally Kampton, Yoga Journal: Managing Desire c. cikke alapján
Egyéb felhasznált irodalom:
Anat Greiger, Speech about Tapas
Lóránt Gergely: A meditáló ember