A légzés szervezetünk egyik alapvető működési folyamata. Minden mozgásformánál fontos a helyes légzéstechnika, de ez a jógára különösen igaz. Ahogy tapasztalt jógik mondják: légzés nélkül a jóga nem jóga, csak szimpla hajlongás. Sőt, azt is mondhatnánk, hogy a jóga maga a légzés. Na persze pusztán attól, hogy lélegzünk, még nem jógáztunk, mivel a lényeg az, hogy hogyan lélegzünk. A titok a tudatosságban rejlik. S bár a tudatos légzésre viszonylag könnyű ráérezni, kivitelezni – főleg huzamosabb ideig – nem is olyan egyszerű.
Mi mindent befolyásol a légzés?
A légzést szervezetünk a nap 24 órájában, azaz életünk minden pillanatában automatikusan végzi. Ha nem figyelünk rá, akkor is lélegzünk. Légzésünk ritmusa és mélysége azonban változik, és pontosan tükrözi, hogy milyen tevékenységet végzünk vagy éppen milyen lelkiállapotban vagyunk. Alvás közben nyilván más a légzés ritmusa, mint futás vagy sportolás közben. Ha nyugodtak vagyunk, máshogy vesszük a levegőt, mint amikor stressz ér bennünket.
Szervezetünk sok információt kap abból, hogy légzésünk egy adott pillanatban milyen mélységű és ritmusú. Sejtjeink és szerveink pontosan „tudják”, ha idegessé vagy feszültté válunk, mert ez légzésünk és egyéb vegetatív funkciók működésének megváltozásával jár. De a dolog megfordítva is igaz: tudatos, nyugodt és lassú légzéssel csökkenthetjük a feszültséget, azonkívül változtathatunk kedélyállapotunkon és könnyebben ellazulhatunk.
Mi az a tudatos (mindful) légzés?
A tudatos légzés annyit jelent, hogy figyelünk is a légzésünkre, nem pedig csak hagyjuk megtörténni. Azaz, figyelmünk fókuszát a belégzésre és a kilégzésre irányítjuk. Sőt, a légzés folyamatának minden pillanatát követjük az elménkkel. Ezáltal légzésünket lelassítjuk, és hosszabban szívjuk és fújjuk a levegőt. Közben, hogy gondolataink ne kalandozzanak el, akár számolhatunk is, vagy egyszerűen csak a be- és kilégzés során keletkező érzeteket figyeljük az orrban, a garatban, illetve a mellkasban.
Amennyiben gondolataink mégis elkalandoznának (ami elég gyakran megesik), akkor amint észrevesszük, hogy már nem vagyunk jelen, türelmesen visszatereljük figyelmünket a légzésre. Eközben próbáljuk magunkat nem ostorozni, hogy miért zökkenünk ki állandóan. Nem az a lényeg, hogy sose kalandozzunk el, hanem hogy újra és újra visszatérjünk a légzéshez. A tudatos légzés a jelenlét, a mostban való létezés kiváló módszere.
Hogyan dolgozunk a tudatos légzéssel a jógában?
Jógázás során nem pusztán figyelnünk kell a légzésünkre, hanem úgymond a légzéssel irányítjuk a mozgást: hagyjuk, hogy a légzés vezesse a mozdulatokat. Ezt úgy kell elképzelni, hogy elindítjuk a belégzést, és engedjük, hogy ez mintegy felemelje például a felsőtestet vagy a karokat. A kilégzés pedig szinte leengedi őket.
Gyakorlás során sosem tartjuk vissza a légzést: hagyjuk szabadon, hosszan áramlani. Jógázás előtt, ülő pozícióban vagy háton fekve begyakoroljuk a mély, elnyújtott légzést, majd a mozgás során végig alkalmazzuk. A gyakorlás végére jólesően átszellőztettük a tüdőnket, ami pozitív hatással van a szervezet oxigén ellátására.
Megfelelő mennyiségű oxigén felvételére van szüksége az izmoknak is ahhoz, hogy erőt tudjunk velük kifejteni. Ennek megfelelően egy gyakorlott jógi mindig a légzést felhasználva viszi véghez a gyakorlatokat, mert ezáltal lehetséges a fokozott erőt és kitartást igénylő pózokat pontosan végrehajtani.
Légzés típusok
Jógázás, relaxálás közben többféle légzéstípust alkalmazhatunk, attól függően, hogy energizálni akarjuk a szervezetünket vagy épp le akarjuk csillapítani az elmét. Alkalmazhatjuk a négyütemű légzést, a váltott orrlukú légzést vagy az Ujjayi légzést, és még sok mást is. De ezekről bővebben legközelebb..