A hibrid jóga óra egyszerre online és offline történik. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a terem tele van jógázóval, de az oktató előtt az egyik szőnyeg helyén emberi lény helyett egy digitális eszköz foglal helyet.

Az eszközzel online, valós időben zoom-os közvetítés történik azok számára, akik otthonról követik az órát. Általában felvétel is készül, amit óra után a résztvevők megkapnak. Természetesen a jelen lévő jógázók jogainak védelme érdekében, a felvételen csak az oktató látszik.

A cikk publikálásának pillanatában 39 ilyen felvétel érhető el az Online Jóga Klubban és hétről hétre bővül.

Úgy tűnik, hogy a covid szülte hibrid megoldásé a jövő

Amikor a stúdiók zárva voltak, az online jógázás volt az egyetlen lehetőség, és a jógatermek – általában – gyorsan át is álltak az online közvetítésre. Majd, miután a termek kinyitottak, a jógázók csak nagyon óvatosan kezdtek visszaszállingózni a stúdióba.

Ám nem is mindenki jött vissza, sokaknak megtetszett az otthon jógázás, mert időt spórolnak meg így és kényelmesebb.

Aki eljön, azért jön, mert otthon nem érzi magát eléggé motiváltnak, vagy a gyerek (kutya) elvonja a figyelmét. Vagy egyszerűen csak szereti a stúdió atmoszféráját, amikor pl. az esti óráknál gyertyákat gyújtunk, szól a zene és jó energiák szabadulnak fel a térben.

Én magam sok éve oktatok offline, 3 éve veszek fel jógavideókat és 1 éve zoom-olok. A hibrid óra ipart viszont még csak pár hónapja űzöm, és hát őszintén szólva, még mindig szokom… 🙂 

Amikor jelen van a kamera, talán egy icipici eltűnik az óra varázsából. Pedig órán mindig fesztelen, békés a hangulat – amit a bensőséges légkör ad: az, hogy együtt, egyszerre mozdulunk és mindenki befelé figyelve a saját belső munkáját végzi épp. A kamera a fesztelenségből vesz el egy kicsit, érzésem szerint.

Az összeszokott jógázó csoportom tagjai szeretnek néha felnyögni egy-egy nehezebb gyakorlatnál, vagy röhögve beborulni a szőnyegbe.

Mindennek ellenére ne gondolja senki, hogy az órán nem komoly, alázatos munka folyik. Az folyik. De néha, egy röpke pillanatig, jól esik egy kicsit magunkon nevetni. És ez az, amit nem tesznek olyan fesztelenül meg a jelenlévők a kamera miatt.

Oktatótársaim arról győzködnek, hogy az egész csak megszokás kérdése. Ahogy én megszoktam a kamerát, és már nem okoz lámpalázat nekem, úgy fognak hozzászokni a vendégeim is a jelenlétéhez. Lehet.

Mindenesetre, folyamatban van nálam annak a technikának a felkutatása, amivel úgy lehet közvetíteni és rögzíteni az órát, hogy abból a jelenlévők a lehető legkevesebbet észleljenek, a rögzített óra felvétele pedig a lehető legjobb minőségű legyen.

Az biztos, hogy ha nem is lesz már covid miatt korlátozás, a fogyasztói szokásaink megváltoztak egy életre. Ezt minden ágazatnak, ahogy nekünk is, érdemes figyelembe vennie.

Hogyan tovább?

Ha szeretnél személyesen vagy online részt venni az élő jógaórákon, akkor látogass el a jóga stúdióm honlapjára és nézz szét az óratípusok és az időpontok között: https://justflow.hu/

Ha viszont inkább otthon jógáznál, akkor nézd meg az Online Jóga Klub adta lehetőségeket és csatlakozz, amikor újra lesz rá lehetőség: Kattints ide

A cikk írójáról:

Üdvözöllek, Pájer Zita vagyok.

12 éve jógázom. 2015-ben, Hollandiában szereztem meg jógatanári képesítésemet, majd egy évet tanítottam Amszterdamban. Budapesten 2016 óta tartok órákat.

2018-ban megalapítottam az Online Jóga Klubot, aminek a keretében havi challengek és folyamatosan bővülő videótár által segítem azon jógázóimat, akik nem tudtak vagy nem szeretnének személyesen részt venni a jógaórákon.

Itt olvashatsz bővebben az Online Jóga Klubról.